Tutaj znajdziesz mistyczny topaz.

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od lat cieszy się dużym uznaniem miłośników biżuterii. Choć z pozoru łatwo pomylić się, iż to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem specjalnej technologii wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej poddawany wpływowi wysokiej temperatury oraz powlekany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. To z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Kolory topazu mistycznego

Kolory, jakie ma topaz mistyczny zależą przede wszystkim od kruszcu, którym jest pokryty. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że topaz ma purpurowy odcień, błękitny zaś jest wynikiem rozgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Doskonałe skutki daje obrabianie czystego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Syberii.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak w poprzednim fragmencie wspomnieliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Często używają go zatem do produkcji wisiorków, kolczyków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do eleganckich strojów – świetnie wygląda również na co dzień. Istotna jest również mnogość barw, sprawiająca, że łatwiej można dobrać ozdoby do konkretnego stroju.