Deski szalunkowe to podstawowy element szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego materiału, jednak zwykle stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić domy ze ścianami wykonanymi z tego materiału. Szalunki mają również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam niezbędna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Dawniej w szalunkach z reguły stosowane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – zazwyczaj źle radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny w dzisiejszych czasach używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – przeważnie z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Firmy budowlane mają zazwyczaj swoją sklejkę szalunkową wraz z częściami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje również wynajem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]