Potrzebujesz informacji o aktualnym kursie dolara? Dobrze trafiłeś!
W latach 80-tych każdy chciał posiadać co najmniej kilka banknotów dolarowych, żeby wybrać się po sprawunki do Pewexu. Natomiast w latach 90-tych gromadzenie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło oznakę sukcesu w życiu zawodowym. Dziś znaczna grupa internautów zamawia każdego dnia zakupy za dolary, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji i opcji międzynarodowej dostawy zamówień z dużych globalnych portali zakupowych. Nie dziwi więc to, że dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a nabyć go można nawet przez internet, bo od szeregu lat w Polsce funkcjonują kantory internetowe, w których można wymienić tę walutę po kursie częstokroć rentowniejszym niż w instytucjach bankowych.
Dolar – ciekawostki, które mogą zadziwić
Nazwa „dolar” nawiązuje do terminu “talar”. Tak zwano monety z Czech o wadze 1 uncji srebra. I w rzeczy samej początkowo walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty ze znakiem dolara, które w początkowym okresie zyskały sobie wielu adwersarzy, wprowadzono do obiegu dopiero w latach 60-tych XIX wieku remedium na problemy z deficytem bilonu. Interesujące jest to, że banknoty dolarowe nie są wykonane z papieru, a z kompozycji włókien bawełny (ok 75%) i lnu (ok 25%) z domieszką kilku innych ingredientów, będących utajnione. Nie oznacza to jednakże, iż amerykańskie banknoty są nie do zdarcia – według badań niższe nominały pozostają w obiegu maksymalnie do 5 lat, natomiast banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Uszkodzone banknoty są rozdrabniane, a wygenerowany z nich surowiec jest sprzedawany podmiotom, które robią z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu około 30 lat, ale są one również zwykle gubione, a nagminnie właściwie wyrzucane. Statystyki podają, że taki los spotyka każdego roku blisko 62 miliony dolarów w bilonie.
Kurs dolara – jego notowania sprawdzisz na stronach kantorów online
Dolarem nazywa się wiele walut lecz nie przeczmy, że kiedy mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który w XX wieku był najsilniejszą walutą świata, a dopiero w ostatnich latach stopniowo słabł. Niemniej jednak wymiana dolara ciągle stanowi lwią część obrotów na rynku walutowym Forex. Zainteresowani bieżącym kursem dolara mogą w każdym momencie sprawdzić jego cenę np. na stronie kantoru online, gdzie kurs walut odświeżany jest w kilkusekundowych interwałach. Co więcej, można tam porównać cenę dolara z bieżącymi kursami pozostałych walut oraz zobaczyć historyczne dane dotyczące jego kursu.