Faktoring należy do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany przede wszystkim do firm, które wykorzystują odroczone terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do szybszego uregulowania zobowiązań. Poza tym jest to również najlepsze wyjście dla firm potrzebujących nowych sposobów pokrycia wydatków związanych z ich działalnością. Na czym zatem polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak skuteczny? O jakich zasadach muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które zdecydują się na ten sposób pozyskania środków? W jaki sposób uniknąć możliwych trudności związanych z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co nam daje?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest zwłaszcza z cesją zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W istocie okazuje się on połączeniem różnych rodzajów usług, a wykup długów będzie jedynie jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) przejmuje należności od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Poza tym potwierdza, że ma zagwarantować mu także pozostałe usługi, czyli pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rachunków czy doradztwo biznesowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają przepisy prawa cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Jak znaleźć optymalny faktoring dla biznesu?

Propozycje poszczególnych banków świadczących faktoring są niekiedy naprawdę zróżnicowane. Aby uniknąć pomyłek, których rezultatem mogą okazać się duże straty, należy dobrze przemyśleć każdą z nich. Niezbędne będą wtedy odpowiednie umiejętności, których nierzadko po prostu nie posiadamy. Z tego powodu wybór oferty powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób znaleźć bank, który zagwarantuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie pewien koszt, jednak zwykle okazuje się, iż w ten sposób unikniemy problemów.