Zajrzyj na flobo.io, aby odnaleźć informacje o systemie SWIFT.

Pomimo, iż w zasadzie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw efektywnego działania bankowości światowej.

System SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny używany współcześnie system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Polsce funkcjonują też z systemów: SORBNET, SEPA czy Express Elixir.Na świecie funkcjonują także rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na terenie danego państwa.

Co jest w związku z tym głównym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tys., ale także domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest również przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC najpopularniejszych banków, obecnych w Naszym kraju.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]