Więcej o motoreduktorze ślimakowym.

Motoreduktor to po prostu zintegrowany układ napędowy skonstruowany z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktor kupisz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory pomagają efektywniej korzystać z silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych funkcjach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, wskutek czego zawsze występuje pewna różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła albo hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe zestawy, które da się bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb danego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a wręcz miesięcy, na żmudne wyliczenia oraz testy pojedynczych kompletów części. Zależnie od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do krótkotrwałego albo długotrwałego okresu pracy, jak również do lekkich, średnich albo sporych obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się rozróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka typów silników (BLDC, DC, AC czy szeregowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Brak na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, spedycja bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają różne automaty, jak atrakcje w parku rozrywki, wertykulatory, linie bagażowe na lotniskach i dachy ruchome. Duże zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, że ilość możliwych kombinacji, które obecnie oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w tysiącach, ale wręcz w milionach.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]