Chcesz zamówić silnik prądu stałego? Sprawdź ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Mnóstwo rzeczy, których używamy codziennie i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, by działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, malutkie bądź olbrzymie, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak pracują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Silniki DC – co wypada wiedzieć?

Zadaniem silników prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i w efekcie ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w różnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty cenionych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Gaston Planté, Zénobe Gramme i Thomas Edison. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, stojana, komutatora oraz szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są postrzegane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za wysoką niezawodność, jak również bezszelestną pracę.

Gdzie używa się silników elektrycznych na prąd stały?

Teza, iż silniki elektryczne prądu stałego są używane praktycznie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz CD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią samochodzików czy pociągów sterowanych radiowo, czyli zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które prawdopodobnie sprezentujemy również naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych branżach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, budowlanej oraz wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, bo napędzają popularne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silników DC używają także hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki DC o niedużej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od szanowanych światowych marek.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]