Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie zaś, wykorzystując nowoczesne narzędzia i – co najważniejsze – skuteczne środki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, iż leczenie okaże się w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane za każdym razem, gdy rozwinie się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich narzędzi, przez co stomatolog może dostać się do głęboko położonych tkanek uzębienia. Dobrze przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, często bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Jakich?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Obok sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku stomatologa, ograniczając niemal do zera ryzyko różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie również mierzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności ułatwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują też specjalne narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie wizyty oraz polepszenie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe a kasa chorych

Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, iż nie we wszystkich przypadkach będzie ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast pełnopłatne. Jeśli jest ono potrzebne, dobrze udać się do dentysty posługującego się odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci piszą w sieci.