Tu otrzymasz szczegółowe wiadomości dotyczące biopsji fuzyjnej prostaty.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina kształtem oraz wymiarami włoski orzech. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest jej cykliczne badanie. Pozwala to rozpoznać przerost lub zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Powinno się podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.

Kłopoty ze wzwodem i oddawaniem moczu – niepokojące symptomy

Mężczyźni po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się u urologa, szczególnie jeżeli spostrzegli alarmujące objawy związane z oddawaniem moczu, jak np. zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, problemy ze wzwodem oraz wytryskiem, problemy w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o dużym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki wykorzystaniu jednocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym przeciętnie ok. pół godziny. Ponadto pacjent pozostaje również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, stąd pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, gdyż przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Potem patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, alergia na niektóre leki i niska krzepliwość krwi. Dlatego też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]