Sprawdź więcej informacji o ortokorekcji na voigtklinikaoka.pl.

Czy zakładanie okularów przy krótkowzroczności jest koniecznością? Tak, bowiem przy nieznacznej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą okazać się niepotrzebne, jeśli postanowimy wypróbować ortokorekcję.

Ortokorekcja – metoda korekty kształtu rogówki

Wady wzroku jak astygmatyzm czy krótkowzroczność są problematyczne i są w stanie zdecydowanie obniżyć jakość życia. Można je wyeliminować z pomocą lasera, jednak spory odsetek osób nie decyduje się na taki zabieg z obawy przed ingerencją lasera albo wręcz ze względu na brak środków finansowych. Nie znaczy to jednakże, że są one na zawsze skazane na noszenie szkieł korekcyjnych i doświadczanie stopniowego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i zatrzymać jej postęp poprzez ortokorekcję – nieinwazyjną, bezpieczną, i – co istotne – skuteczną metodę, która polega na modelowaniu krzywizny rogówki podczas snu. Jak to możliwe? Gdy osoba, która włożyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne wpływają na nabłonek rogówki, korygując jej krzywiznę poprzez stosowne jej wypłaszczenie w rezultacie czego usuwają przyczynę wady wzroku. Wpływ działania ortosoczewek jest odczuwalny częstokroć nawet po pierwszej nocy od ich pierwszego użycia. Wypada jednakże podkreślić, iż nie jest to działanie trwałe jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się tylko przy regularnym zakładaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, naturalnie, skrupulatnym stosowaniu się do instrukcji lekarza prowadzącego, gdyż w przeciwnym wypadku mogą wystąpić powikłania. Poprawa krzywizny rogówki metodą ortokorekcji jest pod każdym względem odwracalna – po przerwaniu zakładania ortosoczewek rogówka wraca po pewnym czasie do swego pierwotnego kształtu.

Czy ortokorekcja jest możliwa u najmłodszych?

Krótkowzroczność to wada, która dotyka ludzi w każdym wieku, również najmłodszych. Dobrą wiadomością jest zatem to, iż ortosoczewki mogą zakładać dzieci, które ukończyły 7 rok życia, dzięki czemu każdego dnia mogą radować się pełną aktywnością, tak samo jak ich przyjaciele bez wad wzroku. Trzeba jednakże wiedzieć, iż ortokorekcja jest niewskazana przy miopii głębszej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego człowieka jest inny, z tej przyczyny soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po szczegółowym badaniu wzroku i przygotowaniu mapy rogówki pacjenta. Znanych jest kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to np. uraz oka i stożek rogówki.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]