Więcej w temacie laserowego usuwania żylaków na revitae.com.pl.
Tworzenie się żylaków na dolnych kończynach to rezultat ucisku na żyły i uszkodzenia zastawek żylnych. Żylaki doskwierają na ogół paniom (ważkim czynnikiem inicjującym ich powstawanie są miedzy innymi ciąże), ale także osobom pracującym wiele godzin w pozycji stojącej lub siedzącej (to na przykład urzędnicy, pracownicy linii montażowych i telemarketerzy. Tacy pacjenci często zapisują się do lekarzy flebologów poszukując skutecznych metod leczenia rozszerzonych żył. Jedną z nich jest EVLT, czyli laserowe usuwanie żylaków.
Najważniejsze informacje o laserowym usuwaniu żylaków
EVLT, czyli “Endo Venous Laser Treatment”, w języku polskim oznacza “wewnątrzżylną terapię laserową”. Laserowe usuwanie żylaków wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa średnio w granicach jednej godziny. Na początku lekarz wykonuje badanie USG, z wykorzystaniem którego oznacza przebieg żył i określa miejsca wsunięcia jednorazowego światłowodu lasera. Włókno lasera diodowego wprowadza się się w światło żylaka z użyciem igły, a potem zamyka się tę żyłę wysyłaną przez laser wiązką światła. Po zabiegu pacjent w mgnieniu oka powraca do powszednich czynności, aczkolwiek musi przez kilka następnych tygodni wykonywać zaleceń lekarza, jak m.in. zakładanie pończochy uciskowej, regularny ruch, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, jak również, rzecz jasna, pojawienie się na obowiązkowej kontroli po zabiegu.
Przeciwwskazania do wykonania laserowego usuwania żylaków
Laserowe usuwanie żylaków uważane jest za zabieg mało inwazyjny i przy tym bardzo bezpieczny, nie zdumiewa zatem to, iż od czasu, kiedy rozpoczęto korzystać z tej metody na początku XXI w., w mgnieniu oka stała się standardem w redukcji żylaków, a w ostatnich latach przeprowadzany jest również przez dużo gabinetów medycznych w Polsce. Istnieją niestety przeciwwskazania do wykonania EVLT, z tej przyczyny przed dopuszczeniem do zabiegu pacjent musi przeprowadzić szereg testów, takich jak badanie poziomu cukru we krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu trombocytów oraz poziomu elektrolitów Na+ i K+. Lekarz odmówi również wykonania laserowego usuwania żylaków u ciężarnych kobiet i u pacjentów, u których wykryto m.in niewydolność tętnic obwodowych, nadciśnienie czy niewydolność serca.
Adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce
Mob.: +48 664-029-922
E-mail:
[email protected]