Szukasz szczegółowych informacji dotyczących Cross Linking? Zajrzyj na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/

Keratoconus, czyli stożek rogówki, to dolegliwość, która niezmiernie ogranicza codzienną aktywność – obniża jakość widzenia, a przy tym może być powodem kolejnych schorzeń oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi sprostać tym problemom. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki nierzadko współistnieje z innymi chorobami oczu

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który silnie skupia promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i ma wiele nocyceptorów, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. W okolicy trzeciego dziesięciolecia życia może ulec zniekształceniu polegającemu na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w środkowej części. Jest to spowodowane nadwątleniem tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Chorzy skarżą się także na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się też widzenie podwójne. Keratoconus nieraz współistnieje z pozostałymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście obecnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie choroba jest niwelowana przy użyciu okularów bądź soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jednak konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – zabiegi Topoguided oraz cross linking

Korektę stożka rogówki wykonuje się za pomocą różnych procedur medycznych. Obecnie najefektywniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Doskonałe rezultaty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie miopii czy też astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po kilku miesiącach zapisać się na zabieg laserowy, który zupełnie usunie wadę wzroku.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]