Badania psychotechniczne Bielsko Biała - więcej szczegółów o tych usługach.

Badania psychologiczne kierowców pozwalają stwierdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. W jaki sposób przebiegają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie aparaty wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i egzaminatorów

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do testów podchodzą również kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują widzenie po zmroku

Badanie kierowców składa się z dwóch części. W pierwszej kolejności kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej oraz aparat Piórkowskiego. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na weryfikowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po oślepieniu światłem.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]