Po ośmiogodzinnym dniu spędzonym przed biurkiem może nas boleć kręgosłup. Szczególnie istotne rzecz jasna będą ćwiczenia, nawet nawet to nie zadziała, kiedy przed biurkiem pracujemy na niezbyt wygodnym krześle. Dlatego nie możemy oszczędzać na fotelach biurowych – dają bowiem gwarancję tego, iż kręgosłup nie będzie zmęczony. Fotele biurkowe rzutują również na samopoczucie pracowników – ich odpowiednie wybór owocuje wyższą skutecznością oraz wzrostem produktywności załogi. Jak więc kupować fotele do biura? Czym grozi zły wybór tego rodzaju foteli?

Fotele do biura – kupuj te z regulacją siedziska i zagłówka

W dużych firmach niesłychanie ważna jest opcja regulacji położenia podłokietników, siedziska i zagłówka krzeseł przeznaczonych do pracy przy komputerze. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że będą z nich korzystać ludzie o różnym wzroście – więksi mogą skarżyć się na ból pleców po 8 godzinach siedzenia na krzesłach z niskim oparciem, niżsi natomiast na ból nóg z powodu nie dotykania całą stopą podłogi. Istotna jest dodatkowo równowaga całego fotela do biurka. Zagwarantuje ją właściwa konstrukcja podstawy – zwłaszcza taka z pięcioma ramionami. Podczas siedzenia przy biurku pomocne będą także podłokietniki, bo znacznie ułatwią obsługę klawiatury, choć są osoby, wolące fotele biurowe bez nich. Z ekonomicznego punktu widzenia zaleca się zdecydować się na fotele, do których bez komplikacji można kupić nowe kółka, które są często psującym się ich elementem.

Poprawnie ustawione fotele biurowe to nie wszystko

Najczęstszymi schorzeniami biorącymi się z nieprawidłowej pozycji ciała podczas pracy za biurkiem będą głównie bóle pleców – tak w części krzyżowej, jak i szyjnej. Wypada oprócz tego nadmienić, iż schorzenia mogą dotyczyć także rąk – zwłaszcza przy nieodpowiednim poziomie lub braku podłokietników. Nie zapominajmy także, że nawet dobrze dobrany fotel nie zagwarantuje jego użytkownikowi zachowania dobrego samopoczucia – siedzenie przy komputerze należy regularnie przerywać na szybką gimnastykę.