Chcesz zamówić banknoty kolekcjonerskie NBP? Wejdź na https://bit.ly/3gPqi79.
Gdy mówimy o kolekcjonerstwie, błyskawicznym skojarzeniem obok filatelistyki oraz bibliofilstwa jest zbieranie monet. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi interesują się hobbyści. W połowie XX wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych kwitów bankowych.
Historia banknotów oraz z jakiego powodu je kolekcjonujemy?
Niewiele osób wie, że pierwowzory papierowych środków płatniczych pojawiły się nie na Starym Kontynencie, lecz w Chinach. Pierwsza ich wersja, bliska w swojej funkcji najbardziej do dzisiejszych weksli, sporządzona była ze skóry i pojawiła się około 2200 lat temu w czasie władzy Dynastii Han. Papierowe banknoty w formie w jakiej funkcjonują obecnie ukształtowały się z kolei między VII a XII w. podczas rządów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Stanowiły one udogodnienie dla kupców, gdyż zwalniały ich od przymusu podróżowania na duże odległości z dodatkowym obciążeniem w postaci metalowych monet. Mieszkańcy Europy pierwszy raz usłyszeli o walucie z papieru z historii słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w państwach europejskich zaczęto posługiwać się nimi w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z czasem tę metodę płatności przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest zastępowana przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz większe zamiłowanie do banknotów jako przedmiotów kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko mają one walory historyczne, ale też artystyczną – od dekad przecież zadziwiają drobiazgowym wzornictwem.
Banknoty kolekcjonerskie NBP upamietniają historyczne osobistości i wydarzenia
Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo nimizmatyków, gromadzą na ogół banknoty obiegowe ze wszystkich państw świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, lecz koszt ich kupna może być znaczny – to zależne jest od ich stanu oraz roku wycofania z obiegu. Odmiennym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w limitowanym nakładzie, zazwyczaj w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń czy sławnych osobistości z kręgu kultury, nauki oraz polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł emituje Narodowy Bank Polski. Celebrują one m.in. 200. rocznicę narodzin Fryderyka Chopina banknot 20 zł) czy 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (niecodzienny banknot o nominale 19 zł). Ciekawostką jest, że poza zdumiewającym designem, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, przykładowo nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, efekty kątowe i znaki wodne.
Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]