Znajdź kantar dla konia na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar jest elementem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, gdyż jedyną różnicą między oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – części umieszczanej w pysku, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie bardzo sporadycznie się rozstają. Skutkiem tego powinien on być dopasowany do wielkości i zarysu głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak zatem dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego właściwości powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy czy taśmowy – który lepszy dla zwierzęcia?

W sklepach znajdziemy różne warianty kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są zalecane ze względu na sporą kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może sprawować nad wierzchowcem. Dla konia dużo wygodniejszy jest jednakże kantar taśmowy bądź skórzany. Dużo wyższy komfort przynoszą kantary podszywane – przykładowo sztucznym albo prawdziwym futrem, które da się odczepić celem umycia. Taki kantar doskonale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów albo treningów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla koni arabskich?

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Następny to shetty (0), którego powinni używać właściciele większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) jest natomiast stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni fryzyjskich, holsztyńskich oraz arabskich. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak shire lub konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]