Więcej szczegółów o książkach młodzieżowych.
Człowiek urodzony w XXI wieku ma coraz mniejszy kontakt z szeroko pojętą literaturą. Nastolatek wybierze przede wszystkim szybką rozrywkę na tablecie, w smartfonie albo w telewizorze, a po książkę przeważnie sięga dopiero wtedy, gdy jest to zadana lektura szkolna. I właśnie przez przymus poznawania tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla licznych licealistów czytanie dla przyjemności jest dalekim konceptem.
Literatura młodzieżowa – książki dla odbiorców w wieku od 12 do 18 lat
Ludzie młodzi nie nie powinni ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest masa literatury dla nastolatków zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy omawiają zagadnienia i opowiadają historie interesujące dla młodego pokolenia czytelników. Ten typ literatury otrzymał nawet własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to utwory kreowane z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści dla młodzieży czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, horrory i fantastyka. Jednakże wspólnym mianownikiem tych książek jest odwołanie się wprost do najprostszych doświadczeń młodzieży. Historie te mówią więc o pierwszym zauroczeniu, zdobywaniu i utracie przyjaźni, kontaktach z rodzicami, poznawaniem swojej tożsamości czy znajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury dla nastolatków umożliwia licealistom poczuć, iż inni również mają tożsame problemy w okresie dojrzewania.
Czemu warto zachęcać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?
Rekomendujemy oferować młodzieży angażującą ją literaturę, dlatego że spotęgowanie w nich pragnienia czytania dla zabawy z biegiem czasu przynosi sporo korzyści. Osoba, która regularnie oddaje się lekturze operuje szerszym słownictwem i lepiej radzi sobie z ortografią i gramatyką, co bez wątpienia upraszcza naukę języka polskiego. Ale odkrywanie historii innych ludzi w podobnym wieku to także metoda na dokładniejsze poznanie siebie, prywatnych pragnień oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co istotne, najbliżsi w żadnym wypadku nie powinni szydzić zainteresowań dziecka. Jeśli zatem dziecko częściej czyta książki o wampirach bądź kosmitach nie komentujcie, że to głupie tylko pozwólcie mu czerpać z nich uciechę!
Adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa