Dowiedz się, gdzie zamówić obrączki Kraków.

Dla większości ślub jest szczególnie ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy młodą parę na zawsze, a znakiem ich miłości, zaangażowania i wierności są obrączki ślubne.

Obrączki – część ceremonii ślubu od XIII w.

Pierwotnie nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc mają one wspólną historię, która sięga wiele stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się cząstką obrzędu ślubu. Mało osób wie jednak, iż panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka stuleci później. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy wybywali na wojenne eskapady, aczkolwiek obyczaj ten spopularyzował się dopiero w poprzednim stuleciu, a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w innych państwach, jak np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Czechach, w Meksyku albo na Słowenii, zakłada się je na lewą dłoń, którędy wedle staroświeckich wierzeń biegnie “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i wybiera obrączki wspólnie, jakkolwiek obyczaj mówi, że kobieta nie powinna finansować ich zakupu, gdyż jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki współcześnie

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się mniej krzykliwą stylistyką. Przez wiele stuleci wykonywano je z rozmaitych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz), które symbolizowały siłę miłości. Dzisiaj do ich wykonania wykorzystuje się przeważnie złoto i platynę, które są oznaką ufności wobec partnera. Naturalnie, są one też często zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najchętniej kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch rodzajów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą też nieraz usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu lub ważny dla nowożeńców cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]