Dalsze informacje o orynnowaniu dachu.

Systemy dachowe składają się z szeregu modułów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – z jakich modułów się składają?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do kanalizacji.

Rynny metalowe, PCV albo plastikowe – które wybrać?

W ofercie hurtowników dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych materiałów – między innymi z metalu lub PCV. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania powinno się zatem skonsultować z fachowcem.

Adres:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08