Miłośnicy monet mogą wybierać spośród kilku różnych środków do zabezpieczenia swoich cennych eksponatów. Często wybieranym są holdery na monety – to dość tanie, praktyczne osłonki z tektury, o których w skrócie opowiemy poniżej.

Identyczne rozmiary holderów to ich atut

Papierowe holdery używane są przez numizmatyków od lat i mimo powszechnej dostępności kapsli na monety, wciąż nie zostały wyrugowane z rynku. Jak to możliwe? Holdery na monety są niedrogie. Zestaw 10 sztuk holderów znanej firmy Leuchtturm można nabyć już za ok. 3 zł, z kolei ta sama ilość kapsli to obecnie trzy, cztery razy większy koszt. Rozmiary są drugą ich zaletą – wszystkie holdery mają identyczny rozmiar zewnętrzny (5 cm x 5 cm), odmienna jest jednak średnica okienka, przez które podziwia się monetę. Identyczne ogólne wymiary holderów pozwalają na trzymanie w jednym miejscu numizmatów o różnej średnicy bez strachu, iż zaczną się one swobodnie w nim przesuwać. Tekturowe holdery na monety po złożeniu są także tak cienkie, iż bez trudu mieszczą się w przegródkach klasera. Oprócz tego pasjonaci monet chwalą sobie to, iż można napisać na holderze kluczowe informacje o numizmacie – przecież to zwykły papier! W asortymencie sklepów znajdują się zarówno białe holdery, jak i rzadziej spotykane holdery w stylowym czarnym kolorze.

Tekturowe holdery – ochrona monet o rozmaitych średnicach

Trzymanie monet w papierowych holderach zabezpiecza je przed oddziaływaniem przeróżnych niekorzystnych czynników zewnętrznych, przede wszystkim przed kontaktem z powietrzem oraz przed ewentualnym uszkodzeniem. Co istotne, holdery samoprzylepne są hermetyczniejsze, bo całkowicie blokują dostęp powietrza, toteż efektywniej chronią wartościowe okazy przed śniedzeniem niż kopertki, w których monety zamyka się za pomocą taśmy klejącej albo zszywek. Holdery najwyższej jakości produkowane są z nietoksycznych materiałów, które nie wchodzą w reakcję ze stopami, z których wykonane są numizmaty. Zróżnicowanie holderów jest aktualnie tak szerokie, iż można zamówić holder pasujący praktycznie do każdego numizmatu o średnicy w przedziale między 17 a 40 mm. Kolekcjonerzy, by uprościć sobie wkładanie holdera z numizmatem do pudełka albo przegródki klasera zwykle odcinają kilka milimetrów tekturki z dolnych narożników.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]