Zajrzyj tu, jeżeli szukasz szczegółowych informacji o food pairing.

Mimo, iż przywykliśmy do sztampowych kombinacji smaków, nie znaczy to, iż parowanie ze sobą potraw, które na pierwszy rzut oka w ogóle się wykluczają, nie może dać interesujących i, co najważniejsze, smakowitych efektów. Przekonujemy się o tym coraz częściej. Silne oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało zapewne otworzenie się na inne zwyczaje kulinarne, jak również pojawienie się na rynku nieobecnych dotąd w naszym kraju produktów spożywczych. Dzięki temu chociażby połączenie egzotycznych sosów owocowych z mięsem raczej już nie dziwi. Ci, którzy rozsmakowali się w takich niecodziennych fuzjach smakowych nierzadko rozpoczynają swoje eksperymenty i samodzielnie próbują coraz to dziwniejszych kombinacji. Żeby te jednakże dały spodziewane skutki, powinno się najpierw zaopatrzyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – sztuka zestawiania ze sobą smaków

Jeżeli pragniemy, aby nasze kulinarne poszukiwania faktycznie stały się przyczyną ekscytacji i pozwalały odkryć nowe smakowe przyjemności, należy postępować zgodnie z regułami obowiązującymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są tylko wytycznymi, których trzeba przestrzegać, by aromaty wiążą się w niebanalną, lecz harmonijną całość. Dobrze uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak tytułuje się się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które w powszechnym przeświadczeniu uważane są za kompletnie od siebie odmienne. Wszystkie zasady food pairingu są tymczasem gruntownie przemyślane i poparte głęboką wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą zwłaszcza zawartości konkretnych składników w używanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie posiłków, ale także napojów (w tym alkoholowych).

Food pairing polega na wyczuciu i dużej wyobraźni

Food pairing wymaga instynktu i bujnej wyobraźni, niemniej jednak to nie one okazują się najistotniejsze. W wyższym stopniu liczy się teoretyczna wiedza z obszaru ilości różnych substancji w komponentach potraw, jak również tego, jak reagują one z innymi związkami. W związku z tym świetnym pomysłem będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – głównie dlatego, iż podzielenie się podstawową wiedzą trwa nie więcej niż kilka godzin.

Adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]